Bitkiler, yaşadıkları ortam ve iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bitkiler, yaşadıkları ortama göre suda ve karada yaşayan bitkiler olarak ikiye ayrılır. Suda yaşayan bitkiler, nilüfer, suoku, su mercimeği ve su kamışıdır. Su bitkileri genel olarak otsu bitkilerdir. Nilüfer tatlı sularda yaşar; kökleri ile su içindeki çamura ya da taşlara tutunur. Nilüferin gövdesi su içinde, yaprakları ve çiçekleri ise su üzerindedir. Bazı su bitkileri bir yere tutunmadan su içinde serbest yüzer. Bunlar genel olarak küçük bitkilerdir. Karada yaşayan bitkiler, yeryüzündeki bitkilerin büyük bir kısmını oluşturur.

Karada yaşayan bitkiler değişen ortamlara göre farklılık gösterirler. Nemli ve sıcak ortamda yaşayan bitkiler çok yapraklıdır. Bu yapraklar geniş ayalıdır. Geniş ayalı yapraklar bitkide fazla suyun terleme yoluyla atılmasını sağlar. Palmiye, muz, incir, mandalina, portakal, limon gibi bitkiler örnektir. Karada yaşayan bitkilerin büyük bir bölümü, kışın yapraklarını dökerler, ilkbaharda yeniden yapraklanırlar.

Önceki
Önceki Konu:
Yemek Borusu
Sonraki
Sonraki Konu:
Yaş Halkası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu