08/12/2009 20:17
Enerjisini merkezindeki nükleer tepkimelerden alan, her dalga boyunda ışınım yapan, dev gök cismi. Yıldızlar büyüklüklerine göre dev ya da cüce diye adlandırılır. Dev yıldızların çapı, Güneş'ten 30 ile 3000 kez büyüktür. Bu dev yıldızlardan biri Dünya'ya, Güneş kadar yakın olsaydı, Dünya'daki her şey yanıp kavrulurdu. Cüce yıldızlar ya da beyaz cüceler, yakıtları tükenmiş gitgide küçülen çok yaşlı yıldızlardır. Beyaz cüceler arasında çapı 10 km'ye kadar küçülmüş olanları bile vardır. Yıldızların hepsi aynı renkte yani parlak beyaz değildir. Yıldızlar farklı sıcaklıklarda oldukları için farklı renklerde görülürler. Kırmızı yıldızlar çok sıcak değildirler. Beyaz yıldızların sıcaklıklarıysa çok yüksektir.

Yıldızlar da tıpkı Güneş gibi uzaydaki çok büyük gaz ve toz bulutlarının sıkışmasıyla oluşur. Kütle çekiminin etkisiyle merkeze toplanan parçalar, çok büyük ısıların açığa çıkmasına ve atom tepkimelerinin başlamasına neden olur. Bu tepkimeler, sıcaklığın daha fazla artmasını sağlar. Bu etkinlikler son olarak parlak ve genç bir yıldızın doğmasına yol açar. Yıldızın merkezindeki H (Hidrojen) atomları, fizyon sonucu He (Helyum) atomlarına dönüşürler. Merkezdeki H atomları bitmeye başladığında, yıldızın merkezi içe çökmeye başlar ve sıcaklık artar. Merkezin dışındaki H atomları sıcaklık artmasıyla yanarlar ve yıldız büyümeye başlar. Bu durumdaki yıldızlara kırmızı dev denir. Güneş de bu evreye ulaştığında, Dünya'nın yörüngesine kadar büyüyecektir. Bu sırada kırmızı dev yıldızın merkezindeki He atomları, sıcaklık yeterli yüksekliğe eriştiğinde C (karbon) üretmeye başlayacaklardır. Merkezde C üretildiğinde, merkez daha küçük ve yoğun olacaktır. Daha sonraki evrede yıldız çökmeye ve küçülmeye devam edecek ve zamanla soğuyacaktır.

İLGİLİ KONULAR

Gök Ada

Önceki
Önceki Konu:
Yılan Zehri
Sonraki
Sonraki Konu:
Yıldız Çiçeği

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: