İ. Murat Çakmakçı 1969 yılında Ankara'da doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalından mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını başarıyla tamamladı. 1996 ile 2007 yılları arasında aynı kürsüde önce araştırma görevlisi ve daha sonra öğretim görevlisi Dr. unvanıyla akademik yaşantısını sürdürdü.

Başta Balkanlar (Bulgaristan, Romanya, Bosna-Hersek, Kosova, Sırbistan, Makedonya) ve Rusya olmak üzere edebiyat, tarih, kültür ve sanat konulu makale çalışmaları ve araştırmalar yaptı. Bu çalışmalarını saygın yurt içi ve yurt dışı dergilerde, çeşitli bilimsel toplantılarda konuşmacı ve panelist olarak yayımladı. Çeşitli ulusal ve uluslararası sempozyumlarda düzenleyici, katılımcı ve konuşmacı olarak görevler üstlendi. Yirmi kadar Türkçe ve yabancı dilde (İngilizce, Romence, Bulgarca, Ukraynaca) makalesi ve alanı ile ilgili yayımlanmış bir de kitabı bulunmaktadır. Çok sayıda yayımlanmış kitap, makale, öykü ve şiir çevirisi bulunmaktadır.

Kültür, sanat, edebiyat ağırlıklı 'İnsan Bilimleri', 'Turnalar Edebiyat', 'Folklor-Edebiyat' , 'Littera Edebiyat', 'Dil Dergisi' , 'Bilig', 'D.T.C.F Dergisi' gibi bilimsel dergilerde yayın kurulu üyeliği, hakemlik, yayına hazırlama kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundu. 'Kıbatek' (Kıbrıs, Balkanlar ve Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu' üyesi, Tema Vakfı gönüllü üyesidir.

TRT Ankara Radyosu Çoksesli Gençlik Korosunda korist-solist bariton olarak altı yıl çalıştı, profesyonel olarak basketbol oynadı,milli model uçak çalışmaları yaptı.

Halen Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Balkan Dilleri Bölümü (Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Hırvatça, Makedonca, Romence, Rusça, Sırpça, Yunanca Anabilim Dalları) kurucu bölüm başkanı, Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı başkanı, Balkan Dilleri Bölümü Rusça ve Bulgarca Anabilim Dalı başkan vekili ve bir dönem Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

Turizmci Bilgi Çakmakçı ile evlidir.

Önceki
Önceki Konu:
Emre Topoğlu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: