Yunus Nadinin Hayatı - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Yunus Nadi, 1879'da Fethiye'de Seydiler Köyü.'nde doğdu. Abalıoğlu Hacı HalilEfendi'nin oğlu.İlköğretimi Fethiye'de tamamladı. Daha sonra Ahmet Mithat ve Ebüzziya'nın sürgün edildikleri Rodos'a gitti ve orada sürgün sırasında kurulan Süleymaniye Medresesi'ne gitti. Öğrenimini İstanbul Galatasaray Sultanisi ve Hukuk Mektebi'ne gitti.

Eğitimi sırasında Abidin Dino Paşa'nın çiftliklerinin başına geçtiği ve himayesine girdiği ve fakat iyiniyeti suistimal ettiğ gerekçesi ile Abidin Paşa tarafından uzaklaştırıldığı söylenir.

Bu dönemde Osmanlı'da toprak parçalanmaları yaşanmaktadır. Bu durumun iktidarda yarattığı otomatik olarak sansür uygulama dürtüsü nedeniyle yazı ve haberle uğraşan aydın kesim, yoğun bir şekilde baskı görmektedirler. Dönemin padişahı Abdülhamid hergün baskı ve kısıtlamaları arttırmaktadır. Bunun en önemli göstergeside jurnalcilerin artmasıdır. Abdülhamid tahtta 33 yıl kalmıştır ve sansüründen etkilenenler arasında Namık Kemal, Ahmet Mithat ve Ziya Paşa'da vardır. Bu dönemde basın yoktur demek yanlış olmaz çünkü bu ağır şartların olduğu yıllarda yazım dünyası ya kendiler,ini geri çekip payitahtın lehinde yazılar yazmış ya da sürgünü göze alıp doğru bildikleri yolda ilerlemişler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu