GÜNDEM

Çeçenlerin yeni lideri Sadulayev

Milliyet 11 Mart 2005

Aslan Mashadov'un öldürülmesinin ardından Çeçen direnişinin yeni lideri din adamı Abdülhalim Sadulayev oldu. Mashadov'un sözcüsü Ahmet Zakayev, tüm Çeçenleri din adamının arkasında birleşmeye çağırdı. Abdülhalim Sadulayev, sertlik yanlısı Şamil Basayev'e yakınlığıyla tanınıyor. Ancak din adamı için 'kukla lider' yorumları yapılıyor ve gerçek liderin Basayev olduğu belirtiliyor.

"Çeçen Atatürk'ü olabilirdi"

Mashadov'un öldürülmesinin bölge barışını zora soktuğunu belirten 'The Wall Street Journal' gazetesinde yer alan bir yazıda Mashadov için, "ulusunu yeniden ayağa kaldıran bir Çeçen Atatürk'ü olabilirdi" ifadeleri kullanıldı.

Rus helikopteri düştü

Çeçen direninş, Mashadov'un ölümünün ardından mücadeleyi aksatmayacağını duyurdu. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Çeçenistan'da Rus askerlerini taşıyan bir helikopter düştü. En az 14 askerin hayatını kaybettiği olayla ilgili resmi açıklama olayın kaza olduğu yönündeydi.

Önceki
Önceki Konu:
Mehmet Akif Bal
Sonraki
Sonraki Konu:
Abbas El-Beyati

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya