Resmi adı Avusturya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Viyana olan ülkenin nüfusu 7 968 321 (1998), yüz ölçümü de 83 850 km2dir. Avusturya'nın yönetim biçimi federal cumhuriyettir. Para birimi euro olup resmi dili Almancadır. Halkın %91'i Hristiyan, %2'si Müslüman, %7'si de öteki dinlerdendir. Avusturya, Orta Avrupa'nın güney bölümünde yer alır. Komşuları batıda İsviçre ve Liechtenstein, kuzeyde Almanya ve Çek Cumhuriyeti, doğuda Macaristan, güneyde de Slovenya ve İtalya'dır.

Ülkenin en büyük kenti, başkent Viyana'dır. En yüksek dağları Grossglockner (3797 m), Wildspitze (3774 m), Grossvenediger (3674 m) ve Hochfeiler (3510 m)'dir. Başlıca akarsuları Tuna, Drava, Enns, Ill, Inn, Mur, Rhine, Salzach ve Traun ırmaklarıdır. En büyük gölleri Konstanz Gölü ve Neusiedler Gölüdür.

Avusturya kuzeydoğusundaki Tuna Vadisi dışında, dağlık bir ülkedir. Ülkenin yazları serin, kışları soğuk geçer. Kışın alçak bölgelerde yağış, dağlık bölgelerde de kar görülür. Nemli batı bölgeleri Atlantik ikliminin etkisi altındadır. Ülkenin doğusu daha az yağış alır. Orta Avrupa'nın en ormanlık bölgesi Avusturya'dadır. Ülkenin üçte ikisi orman ve çayırlarla kaplıdır. Avusturya'nın doğal kaynakları demir, kereste, manyezit, kurşun, kömür, linyit, bakır ve sudur.

Ülkenin tarım ürünleri tahıl, patates, şeker pancarı, üzüm ve meyvedir; hayvancılıkta da ilk sıraları sığır, domuz ve kümes hayvanları alır. Ülke sanayisi çelik, makine, otomobil, elektrik, cam eşya, spor malzemeleri, kâğıt, tekstil, kimyasal maddeler ve çimento üzerine kuruludur. Avusturya'nın başlıca kentleri Viyana, Graz, Linz, Salzburg, Klagenfurt ve Wels'dir.

İLGİLİ KONULAR

Viyana

Önceki
Önceki Konu:
Avustralya
Sonraki
Sonraki Konu:
Aydın Dağları

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya