Fosfor, parlayıcı özelliğinden dolayı bazen işimize yarar, bazen de kullandığımız eşyalara estetik katar. Öyle ki saatlerde kullanılmasının nedeni karanlıkta saati görebilmemize yardımcı olmasıdır. Ev eşyalarında veya oyuncaklarda kullanılmasının nedeni ise bunlara estetik katmasıdır. Peki hiç merak ettiniz mi, bu fosfor karanlıkta nasıl ve neden parlıyor?

Fosforu oluşturan atomların elektronları, gün ışığına maruz kaldıklarında daha yüksek bir enerji düzeyine ulaşırlar. Bu sayede dışarıya ışık verirler. Bu durum, elektronların eski enerji düzeyine ulaşıncaya kadar devam eder. Yani fosforlu cisimler uzun süre parlar. Ancak bu parlaklık gün ışığında görülmeyeceği için yalnızca karanlık bir ortamda görülebilir. Fosforun karanlıkta parlaması, ışık altındayken depoladığı enerjiyi karanlıkta etrafa yayması olarak da tanımlanabilir.

Fosfor dışında parlayan başka maddeler de vardır. Ancak en çok bilineni beyaz fosfor olduğu için, içeriğinde fosfor olmadığı halde parlayan herşeye fosforlu deme alışkanlığı yerleşmiştir.

Sonraki
Sonraki Konu:
Caz nedir?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya