08/12/2009 20:17
Akdeniz Bölgesi'nde bulunan ırmak. Uzunluğu 308 km'dir. Orta Toros Sıradağlarını ve Taşeli plâtosunu yararak Akdeniz'e dökülür. En önemli kolları, Hadım Göksuyu ya da Göksu, diğeri Ermenek Göksuyu ya da Gökçay ırmaklarıdır.

Hadım Göksuyu, Taşkent'in batısında bulunan Karakuş Dağı'ndan doğar. Balcılar Çayı adıyla güney-kuzey doğrultusunda akar. Birçok akarsuyla birleşerek Mut Vadisi'ne kadar gider.

Ermenek Göksuyu, Karakuş Dağı'nın güneyinden doğar. Bu bölümde Gevne Çayı adıyla anılır. Kuzey-güney doğrultusunda akar. Birçok çay sularını toplayarak Mut'un güneybatısında Hadım Göksuyu ile birleşir. Bundan sonraki çığırında Göksu olarak adlandırılır.

Silifke'nin kuzeybatısında yer altı çığırını izler, güneydoğudan da Akdeniz'e dökülür.

Göksu Irmağı, taşıdığı alüvyonlarla Silifke Ovası'nı oluşturur. Silifke Ovası turunçgiller, muz, kavun ve karpuz gibi ürünlerin yetiştirildiği önemli bir tarım alanıdır. Göksu Irmağı'nın ilkbahar aylarında su debisi artar, yaz aylarında azalır. Irmak, kar, yağmur ve yer altı sularıyla beslenir. Kireçtaşlı yerlerden geçtiği için suyun mavi bir rengi vardır.

Önceki
Önceki Konu:
Giresun
Sonraki
Sonraki Konu:
Guatemala

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: