08/12/2009 20:17
Resmi adı Guatemalâ Cumhuriyeti'dir. Başkenti Guatemalâ olan ülkenin nüfusu, 10 621 000 kişi (1995), yüz ölçümü, 108 890 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi quetzal, resmi dili İspanyolcadır. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Orta Amerika'da yer alır. Komşuları, kuzeyde ve batıda Meksika, güneyde El Salvador, doğuda Honduras ve Belize'dir. Ülkede kişi başına ulusal gelir 1392 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl, insanların ortalama ömrü 65 yıldır.

En büyük kenti, Guatemalâ, en yüksek dağı, Tajumulco'dur (4220 m). Ülkenin başlıca akarsuları, Motagua, Polochic, Sarstun ve Usumacinta'dır. İç kısımlardaki yayla ve dağlık bölge, dar bir kıyı şeridiyle çevrilidir. Güneyde volkanik dağlar bulunur. Volkanik dağlardan püskürmüş lâv ve küller ülkenin batısında, verimli bir toprak tabakası oluşturmuştur. Tropikal iklim egemendir. Alçak bölgelerde sıcak ve nemli, yüksek bölgelerde daha serin bir iklim görülür. Kuzeyde tropik ormanlara, güneyde çam ormanlarına rastlanır.

Ülkenin doğal kaynakları, petrol, nikel, değerli orman ürünleri ve balıktır. Tarım ürünleri, kahve, şeker, muz, pamuk ve mısırdır. Endüstri ürünleri, hazır gıda, lâstik ve tekstil ürünleridir. Ülkenin başlıca kentleri, Guatemalâ, Escintla, Quezaltenango ve Puerto Barrias'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Göksu Çayı
Sonraki
Sonraki Konu:
Gümüşhane

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: