Şimşek çaktığında önce gökyüzünde görüntüsü belirir, ardından sesi duyulur. Aynı şekilde dağlık bir arazide bağırdığımızda sesimiz yankılanarak dağılır. Oysa ışık, tuttuğumuz yere hemen ulaşır. Bu durum, ışığın sesten daha hızlı olduğunu gösterir. Peki hiç merak ettiniz mi, ışık neden sesten daha hızlıdır?

Işık elektromanyetik, ses ise mekanik dalgalar halinde yayılır. Sesin yayılabilmesi için maddesel ortam (katı, sıvı, gaz) şarttır. Bu yüzden ses, dalgalar halinde yayılırken ortamda var olan cisimlere takılarak yavaşlar. Oysa ışığın yayılmasında böyle bir durum söz konusu değildir. Işık hem maddesel ortamda, hem de boşlukta kolayca yayılır. Basit bir örnekle açıklayacak olursak, televizyon izlediğimiz odadan başka bir odaya geçtiğimizde muhakkak televizyonun sesini daha az işitiriz. Bunun nedeni, ses dalgalarının ortamdaki cisimlere taklarak yavaşlamasıdır. Işık için bu geçerli değildir. Örneğin, bir masanın veya bir çantanın gölgesi yine keskin hatlarıyla yere yansır. Bu da ışığın düz bir şekilde yayıldığını gösterir. Sonuç itibariyle ışık atmosferde sesten çok daha hızlıdır.

Işık bir saniyede 300 bin kilometre yol alırken, ses yalnızca 344 metre yol alabilmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya