Kara kedilerin uğursuz olduğu inancı geçmişten günümüze kadar süregelmiştir. Halen kimileri kara kedi beslemenin ya da görmenin bir uğursuzluk getirdiğine inanır. Aslında bir birine küsen kimselere "aranıza kara kedi mi girdi" sorusu da bunu destekler niteliktedir. Peki kara kediler gerçekten uğursuzluk getirir mi?

Kediler renk ve cins ayırt etmeksizin geçmişte en değerli mahlûklardandı. Bunun en iyi örneğini M.Ö. 3000'li yıllarda Mısır'da görmek mümkün. Her aile evinde bir kedi besler, kediye gözü gibi bakarlardı. Üstelik yolda yürürken önlerinden bir kara kedi geçtiğinde başlarına iyi bir şey geleceğine inanırlardı. Fakat Avrupa da bunun aksi bir düşünce hakîmdi. İngiltere de kara kedilerin büyücülerin yardımcısı olduğu, gece yarısından sonra şeytana dönüştüğü, uğursuzluk getirdiği gibi söylemler hızla yayıldı. Hatta kara kedi besleyen bazı kişiler kedileriyle birlikte yakıldı. Fakat inanç yok olmadan günümüze kadar ulaştı. Kısacası kara kedilerin uğursuzluk getirdiği halk uydurmacasından başka bir şey değildir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2021 Bilgiler
Coğrafya