Resmi adı Litvanya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Vilnius olan ülkenin nüfusu 3 700 000 kişi (1996), yüz ölçümü 65 200 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi ruble, resmi dili Litvanyaca ve Rusçadır. Ülkedeki halkın çoğunluğu Hristiyan'dır.

Litvanya, Kuzey Avrupa'da, Baltık Denizi kıyısında yer alır. Komşuları kuzeyde Letonya, doğuda Beyaz Rusya, batıda Rusya ve güneyde Polonya'dır. Kişi başına düşen ulusal geliri 1595 $'dır. Ülkede zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü de 70 yıldır.

En büyük kenti Vilnius, en yüksek dağı Jaozapines Kalnas (2920 m), en büyük gölü de Kauno Marios'dur. Ülkenin başlıca ırmakları Neman, Neris ve Venta'dır. Genellikle alçak düzlüklerle kaplıdır.

Ülke, birçok gölün ve killi küçük ovaların birbirinden ayırdığı çok sayıda buzul taşlı tepe içerir. Yağışlı ve serin bir iklim hüküm sürer. Ülkenin büyük bölümü ormanlık ve ağaçlıktır. Litvanya'nın tarım ve hayvancılık ürünleri, tahıl, patates, şeker pancarı, keten; et ve süt ürünleridir. Endüstrisi, tarım gereçleri üretimi ve tekstile dayalıdır. Başlıca kentleri Vilnius ve Klaipeda'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Liman
Sonraki
Sonraki Konu:
Londra

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya