Resmi adı Macaristan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Budapeşte olan ülkenin nüfusu 10 138 844 kişi (2000), yüz ölçümü 93 030 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi forint, resmi dili Macarcadır. Halkın %93'ü Hristiyan, %7'si de diğer dinlere mensuptur. Ülke, Orta Avrupa'nın doğu kesiminde yer alır. Komşuları, kuzeyde Slovakya, batıda Avusturya, güneyde Hırvatistan ve Yugoslavya Federe Cumhuriyeti, doğuda Romanya ve Ukrayna'dır.

Ülkenin en büyük kenti Budapeşte, en yüksek dağı Kekes (1015 m), en uzun ırmağı Tuna Nehri (2858 m), en büyük gölü ise Balaton'dur (1554 km2). Toprakları çoğunlukla inişli çıkışlı düzlüklerle, Slovakya sınırında tepeler ve alçak dağlarla kaplıdır. Macaristan'ın doğu yarısı geniş ve verimli bir düzlüktür. Ilıman iklim egemendir. Kışları soğuk, bulutlu ve nemli, yazları ılık geçer. Ülke topraklarını beşte üçü ekili ve dikili alanlarla kaplıdır. Geri kalan kısımlar, orman, koru, çayır ve otlaklarla kaplıdır.

Ülkenin doğal kaynakları, boksit, kömür ve doğal gazdır. Tarım ve hayvancılık ürünleri, buğday, mısır, ayçiçeği tohumu, patates, şeker pancarı; domuz, sığır, kümes hayvanları ve süt ürünleridir. Ülkenin endüstrisi, demir-çelik, makine, ilâç, taşıt araçları, iletişim araçları, değirmencilik ve içki yapımına dayalıdır. Başlıca kentleri Budapeşte, Debrecen, Miskolc, Szeged ve Pecs'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Lüksemburg
Sonraki
Sonraki Konu:
Madagaskar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya