Prostat, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında bulunan ve üretra denilen idrar kanalını çevreleyen bir bezdir.Yetişkin bir erkekte prostat ağırlığı ortalama 25 gramdır.Prostatın başlıca görevi sperme destek sıvılarını sağlamaktır.

Prostat hastalığı prostat büyümesi, prostat iltihapları ve prostat kanseri olmak üzere üçe ayrılır.

Prostat büyümesi 40'lı yaşlardan itibaren başlar.Özellikle prostatın iç kısmı büyüyebilir ve normalde bir kestane büyüklüğünde olan prostat bezi bir elma hatta portakal büyüklüğüne kadar erişebilir.Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi veya medikal adıyla BPH (benign prostat hiperplazisi) denir.

Prostat iltihaplarında görülen şikayetler idrar yanması, idrarın tam boşalmadığı hissi ve bacak arasında dolgunluk hissidir.

Yapılan çalışmalarda 60 yaşındaki erkeklerin %50'sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90'ında iyi huylu prostat büyümesi görüldüğü bildirilmektedir.BPH prostat kanserine dönüşmemekle ve yol açmamaklar birlikte prostat kanseri ile birarada bulunabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya