Resmi adı Rusya Federasyonu'dur. Başkenti Moskova olan ülkenin nüfusu 145 470 197 kişi (2001), yüz ölçümü 17 075 400 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Ruble, resmi dili Rusçadır. Halkın çoğunluğu Hristiyandır (%75). Doğu Avrupa'dan Asya'nın kuzeyine ve Büyük Okyanus'a kadar uzanır. Komşuları, batıda Norveç, Finlândiya, Estonya, Letonya, Beyaz Rusya ve Ukrayna, güneyde Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore'dir. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 2451 $, zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 68 yıldır.

En büyük kenti Moskova, en yüksek noktası El'brus (5633 m), en uzun ırmağı Yenisey (5500 km), en büyük gölü Hazar Denizi'dir (371 794 km2). Ülkenin Avrupa'da kalan bölümü, genellikle alçak düzlüklerden oluşur. Kafkas Dağları bölgenin doğusunda yer alır. Urallar kuzey-güney doğrultusunda 3800 kilometre boyunca uzanırlar. Rusya'nın Asya kıt'asındaki toprakları, güneyden ve doğudan dağlarla çevrilidir. Uralların batısında alçak tepeler ve geniş düzlükler; güney sınır bölgelerinde dağlarla kaplıdır. Dünya yüz ölçümünün altıda birini kaplayan Rusya topraklarında tropikal iklim dışında her türlü iklim koşullarına rastlamak mümkündür. Ülkenin Avrupa bölümünün güney kesimleri otlaklarla kaplıdır. Kuzeydeki Ural Dağları'nın eteklerinde ormanlar görülür. Ülkenin Asya kıt'asında kalan bölümünün kuzeyi tundralarla kaplıdır. Bunların hemen altında orman kuşakları görülür. Batıda bataklıklar, güneybatıdaysa stepler vardır.

Ülkenin doğal kaynakları, demir, manganez, cıva, antimon, boksit, kobalt, krom, bakır, doğal gaz, kömür, altın, kurşun, molibden, nikel, fosfat, gümüş, kalay, tungsten, petrol, çinko, potasyum ve kerestedir. Tarım ve hayvancılık ürünleri, tahıl, şeker pancarı, ayçiçeği tohumu, sebze, meyve, sığır eti ve süttür. Endüstri dalları, çelik, makine, makine aygıtları, ulaşım araçları, kimya, çimento, tekstil ve uzaydır. Ülkenin başlıca kentleri, Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk, Nizniy Novgorod, Ekaterinburg, Samara, Omsk, Çelyabinsk ve Kazan'dır.

İLGİLİ KONULAR

Moskova

Önceki
Önceki Konu:
Romanya
Sonraki
Sonraki Konu:
Sakarya

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Bilgiler
Coğrafya