Daha çok kurak ve yarı kurak bölgelerde, yani ağaçtan yoksun yerlerde rastlanır. Killi topraklar ev yapımına en elverişli olanlarıdır. Daha dayanıklı olması için samanla veya iri kumla karıştırılır, tuğla biçiminde kalıplar haline konularak güneşte kurutulur(kerpiç).

En yaygın olduğu bölge, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası, İran, Afganistan, İç Asya ve Çin'dir. Nil vadisinde de bu tip evlerin türlü şekillerine rastlanır. Anadolu'nun kerpiç evleri de bu gruptandır.

Evin duvarları ve iç bölmeleri, yani esas gövdesi topraktır. Çatı yerine göre ağaç, toprak, saman ve saz gibi maddelerle örtülüdür.

Pişirilmiş toprak yani tuğladan yapılmış evler de bu gruptandır. Özellikle Batı Avrupa'da; Britanya adalarında bu malzeme çok yaygındır. Tuğla yapımı aslında bir endüstri konusudur. Bu yüzden oldukça zengin ülkelerin veya bölgelerin malıdır. Ayrıca da Eskimoların "igloo" adı verilen kar evlerini de bu gruba almak gerekir.

Önceki
Önceki Konu:
Ağaç Ahşap Evler
Sonraki
Sonraki Konu:
Çadır

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Bilgiler
Coğrafya