Abant Gölü - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Bolu'nun 32 km güneybatısında, Mudurnu ilçe sınırlarında yer alan göl. Abant Gölü, ormanlar arasında doğal güzelliklere sahip bir set gölüdür. Abant Gölü, güneyinde yükselen Abant Dağlarından kopan parçaların vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur. Deniz düzeyinden 1328 m yükseklikteki Abant Gölü'nün derinliği ortalama 10-15 m'dir.

Abant Gölü, Abant ve Mudurnu sıradağları arasında yer alan oval bir çukurluk içindedir. Bu çukurluğu çevreleyen yamaçlar çoğu yerde diktir. Gölün kenarındaki arazi, çok yerde kumlu boz renkte, sert kalkerden oluşur. Abant Gölü, eriyen kar suları, yağışlarla oluşan derecikler ve Çepni Deresi'yle beslenir. Gölün fazla suları Bolu Suyu'na katılır ve Devrek Çayı ile birleşir.

Abant Gölü, her mevsim ayrı güzelliğe sahip, geniş ve gür orman örtüsüyle bir doğa harikasıdır. Göl, ender yetişen su bitkilerinden sarı ve beyaz nilüferleriyle ünlüdür. Abant Gölü'nün bütün kıyılarında bu çiçekler görülebilir. Gölde bulunan ünlü Abant alabalığı ve çevresindeki ormanlık arazide yaşayan geyikler ayrı bir güzellik katar.

Modern turistik dinlenme tesisleri, lokantalar, piknik alanları ve otellerin yer aldığı Abant Gölü, tertemiz havası ve eşsiz manzarasıyla özellikle yaz aylarında çevre illerden ziyaretçi akınına uğrar.

Önceki
Önceki Konu:
A Vitamini
Sonraki
Sonraki Konu:
A. Kadir

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: