08/12/2009 20:19
HABER

TÜRKLERE BÜYÜK TUTUKLAMA!

www.turkgundem.net 13 Eylül 2008

10 Eylül'de İran'ın başkenti Tehran'da aralarında yazar, şair ve aydınların da bulunduğu Güney Azerbaycan Türklerinden yaklaşık 20 kişi, tanınmış siyasi mahpus Abbas Lisani'nin ailesinin de katıldığı...

bir iftar daveti düzenlediler. Ancak davetin düzenlendiği ev İran devleti gizli güvenlik merkezinin çalışanları tarafından basıldı ve hepsi saygın faaller olan misafirler (Yaşmak dergisinin baş yazarı şair Said Muganlı, Mehdi Naimi, Abbas Naimi, Ekrem Naccari, Rubab Azimi, Ferhad Koşaçaylı, Muhammed Abbaspur, Yusuf Huşyar, kapatılan folklor-edebiyat dergisi Dilmaç'ın sahibi Ali Rıza Sarrafi, Hasan Raşidi, Hasan Rahimi, Ekber Azad, Hüseyin Haydari, Şahnaz İbrahimzade ve Abbas Lisani'nin eşi Rukiyye Alizade Lisani ile 10-15 yaşlarındaki çocukları Atilla ve Oktay) tutuklandı.

Ertesi sabah saatlerinde Abbas Lisani'nin eşi ve çocukları serbest bırakıldı. Diğer tutukluların nerede, hangi koşullar altında tutulduğu ise şimdilik bilinmiyor. Haber Azerbaycan gazete ve radyolarında, Farsça haber sitelerinde ve Güney Azerbaycan yayın organlarında geniş yer buldu. Davetin sadece,Türklük mücadelesi için adaletsiz bir şekilde tutuklanan ve hakkında çok sayıda kampanya başlatılan Abbas Lisani'nin acılı ailesiyle dayanışma amacıyla düzenlenen sıradan bir iftar yemeği olduğu ve kanuna aykırı hiçbir eylemde bulunulmadığı belirtildi.

www.gunaz.tv

www.dak.az

Önceki
Önceki Konu:
Nejat Diyarbekirli
Sonraki
Sonraki Konu:
Levent Elpen

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: