08/12/2009 20:18
Abdülmelik Fırat, 1934 yılında Erzurum’da doğdu. Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu mezunu. Şeyh Sait'in torunu. 1925'deki isyanın ardından Şeyh Sait ve pek çok isyancı idam edildi. Ailenin hayatta olan bazı mensupları da sürgüne gönderildi. Sürgüne gönderilenler, 1929'un Mart ayında Takrir-i Sükun Kanunu'nun kaldırılmasıyla memleketlerine geri döndü. Bu arada Soyadı Kanunu çıkarıldı, Şeyh Said ailesinin bir kısmına Fırat soyadı verildi.

1957'de yaşını büyüterek Demokrat Parti (DP) Erzurum milletvekili oldu. 27 Mayıs İhtilali'nde tutuklandı. 1,5 yıla yakın Yassıada'da kaldı. Yargılama sonucu hapis cezasına çarptırıldı. 1991'de Erzurum'dan Doğru Yol Partisi (DYP) milletvekili seçildi. Ancak daha sonra hükümetin politikasıyla ters düşerek istifa etti. Bir ara RP'den ihraç edilen Hasan Mezarcı ile yeni bir parti kuruluşuna çalıştı, sonuç alamadı. Bilahare Yeni Demokrasi Hareketi ile temas kurdu. Hak ve Özgürlük Partisi'ni kurdu. Kürtçe ve Türkçe'nin yanısıra Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca da biliyor.

HAKKINDA YAZILANLAR

Mezopotamya Sürgünü

/Abdulmelik Fırat'ın Yaşam Öyküsü

Ferzende Kaya

Anka Yayınları

Önceki
Önceki Konu:
Arif Ersoy
Sonraki
Sonraki Konu:
Aykon Doğan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi