Abraham lincoln kimdir? - Bilgiler
31/03/2013 6:00
Abraham Lincoln, 12 şubat 1908 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Kentucky şehrinde doğmuş, ünlü siyasetçilerdendir.Zira 1861-1865 yılları arasında da Amerika'nın başkanlığını yapmıştır.

Lincoln'ün başkanlığa şeçilmesi iç karışıklıklara neden olmuştur.Çünki Lincoln, kuzeyliler gibi köleliğin kaldırılmasını savunuyordu ancak güneyliler bu düşünceye pek sıcak bakmıyordu.Avukat olan Lincoln, köleliği kaldırmak isteyenleri destekliyordu.Başkan seçildikten sonra çoğu güney eyaletinde köleler baş kaldırdı.İç savaş çıktı.Sonunda köleler bağımsızlıklarını ilan etti.Böyece güneylier kaybetmiş oldu.

Abraham Lincoln, 1863 yılında köleliği ülkede resmen kaldırıp, bütün köleleri serbest bıraktı.1865 yılında yeniden başkan seçilen Lincoln, suikaste kurban gitti.Amerika Birleşik Devletleri'nin suikast sonucu öldürülen ilk başkanı olarakta bilinmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Depresyon nedir?
Sonraki
Sonraki Konu:
Neden rüzgar eser?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: