08/12/2009 20:19
HAKKINDA YAZILANLAR

Uluçay’ın filmi bayramdan sonra vizyonda Ülkü Özel Akagündüz

Zaman 4 Kasım 2004

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Tepecik köyünde yaşayan yönetmen Ahmet Uluçay'ın ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmi, bu kez de 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali'nin büyük ödülünü kazandı.

Geçen yıl İstanbul Film Festivali'nde ‘en iyi film' seçilen ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, San Sebastian Film Festivali'nde de en iyi ikinci ödül olan Altın Denizkabuğu’nu almıştı. Halen Tepecik köyünde yaşayan Uluçay, ‘Böyle olması gerekiyordu, ödülleri bekliyordum.' dedi. ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ bayramdan sonra Türkiye’de gösterime girecek. Film daha sonra Fransa’da izleyiciyle buluşacak. Uzun zamandır beklettiği projelerine devam etmek istediğini söyleyen Uluçay, ‘Bozkırda Deniz Kabuğu' adlı filmini çekmeye hazırlanıyor. Uluçay'ın bir an önce tamamlamak istediği bir de romanı var. ‘Küller ve Kemikler', senaryo yazarken oyuncularıyla didişen bir yönetmenin hikayesini anlatıyor. Ödüllerden kendisine kalan parayı, yeni projeleri için değerlendirmeyi düşünen yönetmen, ‘Benim yüzümden gün görmediler.' dediği ailesinin de biraz rahatlamasını istiyor. Uluçay'ın son ödülü, dağıtım ve alt yazı yardımlarıyla birlikte toplam 59 milyar lira. Bugünlerde evinde dinlenen Uluçay, Akdeniz Filmleri Festivali ödül törenine katılamadı. Ödülü, onun yerine yapımcı firma İstisnai Filmler Reklamcılık'tan (İFR) Serkan Çakarer aldı. Ancak yönetmen, 19-28 Kasım'da Selanik Film Festivali'nde yarışacak filminin gösterimine katılmayı düşünüyor. Ahmet Uluçay'ın çocukluğundan izler taşıyan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, projeksiyon makinesi yapmaya çalışan iki çocuğun sinema aşkını ele alıyor. Film, naif sinema dili, doğal anlatımı ve amatör oyuncularının başarısıyla hem Türkiye’de hem de dünyada sıcak bir ilgiyle karşılandı.

X

‘Köylü yönetmen’in filmi bu hafta vizyonda

www.ntv.com.tr/a.a. 23 Kasım 2004

‘Köylü yönetmen’ Ahmet Uluçay’ın çeşitli festivallerde ödüller kazanan uzun metrajlı ilk filmi ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, 26 Kasım Cuma gününden itibaren izleyicilerle buluşacak.

Filmin ilk olarak dünya prömiyerinin yapıldığı 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü, Montpellier Film Festivali’nde de büyük ödül olan ‘Altın Antigone’u kazandığını kaydeden Tahiroğlu, Ahmet Uluçay, kısa filmleriyle tanınan bir sinemacı. Çok parlak bir yönetmen. Bu filmi yaparken, amacımız, O’na olan inancımızı göstermek ve O’nun önünü açmaktı. Filmin tüm ekibi de bu projeye tamamen bu amaçla gelmiş ve hiçbir maddi beklentileri olmadan görev almıştır diye konuştu.

Tahiroğlu, filmin en önemli özelliğinin son derece sıcak ve hoş bir mizah unsuru taşıması olduğunu belirterek, filmin bu özelliğiyle izleyicilerin de beğenisini kazanacağını söyledi.

YÖNETMEN BEYİN AMELİYATI GEÇİRDİ

Bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra istirahatte olması nedeniyle toplantıya katılamayan Uluçay’ın oğlu İdris Uluçay da, babasıyla diğer projelerinde birlikte çalıştıklarını ve babasının 3 kısa filminde rol aldığını anlattı.

Babasının bu filmleri köyde çektiğini de dile getiren Uluçay, Bu filmleri çok imkansızlıklar içinde çekti. Bizim ortamımızda film çekmek çok zor; şehre geldiğinde şehirli olamıyorsun, köyde köylü olamıyorsun. Son filmine gelene kadar, çalışmalarını yaparken çok sıkıntılar çekti diye konuştu.

‘KÖYLÜ YÖNETMEN’İN BAŞARISI

Kütahya doğumlu olan Ahmet Uluçay, halen Tavşanlı’ya bağlı Tepecik köyünde yaşamını sürdürüyor. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak adlı filmin başrolünde de burada yaşayan ve tamamen amatör oyuncular olan İsmail Hakkı Taslak, Boncuk Yılmaz ve Kadir Kaymaz rol alıyor.

23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne değer bulunan film, 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nde en iyi filme verilen ‘Altın Antigone’, San Sebastian Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu.

Anadolu’nun bir köyünde 1960’lı yıllarda geçen filmde, iki çocuğun evlerinin ahırında sinema projeksiyon makinesi yapmaya çalışmaları konu ediliyor.

‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, 26 Kasım Cuma günü vizyona girecek.

Önceki
Önceki Konu:
Revhi Fettuh
Sonraki
Sonraki Konu:
Adnan Pelvanlar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: