Aids nedir? - Bilgiler
09/04/2013 18:00
Aids, kelime anlamı olarak Acquired Immuno Deficiency Syndrome kelimelerinin baş harflerinin kısaltılması ile ortaya çıkmış ve türkçe de Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu, tıp dilinde ise HIV virüsü olarak bilinmektedir.

Bulaşıcı bir hastalık olan aids, girdiği vücudun mikroplara karşı koyma yeteğini vücuda kazandıran bağışıklık sistemini zamanla yok eder. Vücut zamanla direncini yitirdikçe çeşitli mikroplara karşı koyamayıp yenik düşer. Buda, kişi de birçok hastalığın meydana gelmesine sebebiyet verir. Kanında HIV virüsü taşıyan kişilere HIV pozitif denir.

Aids, %80-%85 korunmasız cinsel ilişki yolu ile bulaşır. İlişki esnasında erkeğin sperm sıvısında yada kadının vajinasından salgılanan sıvıda bulunur.Erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulunur. Diğer bulaşma yöntemi ise kandır.HIV virüsü dış ortamda bulunan kan içerisinde yaklaşık 30 dakika varlığını sürdürebilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğe anneden HIV virüsü bulaşabilir.

HIV virüsü vücuda girdikten sonra kişide şu rahatsızlıklar görülebilir;

Fiziksel ve zihinsel bir yorgunluk,
7-10 arası kilo kaybı,
2-3 hafta içerisinde sebebi bilinemeyen ve uzun süren yüksek ateş,
Uyku esnasında aşırı terleme,
Dil üzerinde benekleşmeler olması,
Aralıksız devam eden ishal,
Kuru öksürük ve nefes darlığı,
Vücutta çürük görüntüsü veren yaralanmaların oluşması,

HIV virüsü vücüda girdikten sonra, vücut bu virüsler ile savaşmak için antikor üretir. Kandaki bu antikorların eliza yöntemiyle saptanmasına Anti-HIV testi denir. Anti-HIV antikoarların eliza testiyle ölçülebilmesi ve sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için en az 6 ay geçmesi gerekir. Anti-HIV testinin pozitif olması kişinin kanında HIV virüsü taşıdğı anlamına gelir. Ancak bu test sonucunun yanlış çıkma olanağıda vardır. Önlem için eliza testinden 3 ay sonra bir test daha yaptırılması doğru olur.

Aids, ilk 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilmiş ve rastlanılmıştır. Bu virüsü taşıyan bir çok yaşlı-genç insan hayatını kaybetmiş ve günümüze kadar olan ölüm sayısının 300 bini aştığı bilinmektedir.

Aids'in günümüzde hala bir tedavisi yoktur. Ancak hayat boyu yapılan hap tedavileri ile kişinin ömrü 5-10 yıl daha uzatılabilir. Fakat tedavi masrafları devlet karşılamadığı sürece aylık ortalama 1500-2000 doları bulabilmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu