Neden yer çekimi vardır? - Bilgiler
09/04/2013 14:00
Dünya'nın merkezinde bulunan bir magnetik kuvvet vardır. Bu kuvvet sayesinde havaya atılan herhangi bir cisim yere tekrar düşer. İşte buna "çekim kuvveti" adı verilir.

Yer çekimi kuvveti, Dünya üzerinde bulunan arabaların hareket etmesini, insanların yürümesini, akarsuların akmasını, ağaçların yerinde kalmasını ve bir çok cismin sabit kalmasını ve hareket etmesini sağlar. Ay'ı ve yıldızları yörüngesinde tutan yine yer çekimi kuvvetidir. Yer çekimi kuvvetinde çok az artma ya da azalma olsa tüm yıldızlar birbirine çarpar hatta evren yok olabilir. Kısacası evrenin belirli bir sistem dahilinde var olmasının şartlarından birisi yer çekimi kuvvetidir. İnsanlık ve evren için bu kadar önemli olan yer çekimi kuvveti, Isaac Newton adında bir ingiliz fizikçi tarafından kafasına elma düşmesi sonucu bulunmuştur.

Yer çekimi kuvvetine en çok karşı koyan cisim bulutlardır. Öyle ki, yer çekimi kuvvetiyle hiç alâkaları yokmuş gibi havada asılı dururlar. Tozlar ve polenler de bu konuda iyi birer örnektir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu