08/12/2009 21:34
Altının, AuCl, Au2S, AuCN gibi 1 değerlikli bileşikleri sulu çözeltilerde kararsız olup, 3 değere yükseltgenir veya metalik hale indirgenir. Bununla beraber sodyum ve potasyum siyanür ile verdiği kompleks tuzlarının sulu çözeltileri hazırlanabilir ve endüstride özellikle kaplamacılıkta kullanılır.

Organik tuzları da bilinmekte olup kararsızdırlar. Altının 3 değerlikli bileşikleri genellikle kararlıdır. AuCl3 su, alkol ve eterde çözünür, fotoğrafçılıkta ve kaplamada kullanılır. AuBr3 alkol ve eterde çözünür. Bazı kimyasal analizlerde kullanılır. Altın hidroksit, Au(OH)3, ışığa karşı hassas kahverengi bir tozdur. Suda çözünmez, hidroklorik asit ve diğer asitlerde çözünür. Yaldız yapımı ve kaplamacılıkta kullanılır. Altının organik bileşikleri genellikle dialkil tuzlarıdır. Bu tuzlar R2AuX şeklindedir. Burada R organik molekül X ise halojen, kükürt, azot veya oksijendir. Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kağıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük ehemmiyet taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Yapılan Yorumlar

Nezir
Nezir29 Ocak 2018

Kader kısmet kapilari

Cihangir
Cihangir 18 Nisan 2018

Bitmiş İşlenmiş altının içine elektrikle bazı sıvı kimyasal enjekte etmek mümkünkunmüdür mümkünse hangi sıvı maddeler katılabilir

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: