08/12/2009 20:17
Güney Amerika'nın Büyük Okyanus kıyıları boyunca uzanan ve 9000 km'ye varan uzunluğuyla dünyanın en büyük sıradağları. Kuzeyde Karayip Denizi yakınlarında başlayan sıradağlar, Venezuelâ, Kolombiya, Ekvator, Peru ve Bolivya'yı geçerek Şili-Arjantin sınırı boyunca uzanır. Dağların doğusundaki vadiler ve tarlalar, şiddetli yağmurlarla ve dağlardan çıkan birçok akarsuyla sulanır; ancak güneyde, 3000 km'lik bir kıyı şeridi hemen hiç yağmur almaz. Buna karşılık dağların yüksek kesimleri yıl boyunca karla örtülüdür. And dağlarındaki akarsuların bir kısmı dünyanın en büyük nehri olan Amazon'a dökülür.

And dağlarındaki ormanlarda maymun, karıncayiyen, jaguar, yarasa, yılan, kolibri, oselo, kaplumbağa gibi hayvanlar bulunur. Tepelerinin yamaçlarından petrol çıkarılan dağda ayrıca gümüş, çinko, kurşun, bakır gibi değerli madenler bulunur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu