08/12/2009 20:17
(1805 Dublin, İrlanda - 1865 Dublin, İrlanda) İrlandalı matematikçi. Analitik mekanik ve matematiksel fizik alanındaki çalışmalarıyla tanınmıştır.

Hamilton dilbilimci amcasının etkisiyle 12 yaşına dek Lâtince, Yunanca ve İbranice de dâhil olmak üzere bir çok yabancı dili öğrenmişti. 13 yaşında Fransızca olarak okuduğu bir cebir kitabından esinlenerek matematikle ilgilenmeye başladı. 15 yaşında Newton ve Laplace'ın eserlerini okumaya başladı ve Laplace'ın "Gök Cisimlerinin Mekaniği" kitabında bir hata bularak dikkatleri üzerine çekti. 18 yaşında Dublin'de Trinity Koleje girerek orada klâsikler üzerine eğitim gördü. Daha sonra aynı üniversitede profesörlük yaptı. Hamilton'un en büyük katkılarından biri, Maupertuis tarafından betimlenen minimum aksiyon ilkesinin geliştirilmesidir. Bu çalışmaları, Newton'un oluşturduğu mekanik kuramı için yeni bir matematiksel formülasyonun oluşturulmasını sağlamıştır. Aynı zamanda 20. yüzyılın başlarında gelişen kuvantum mekaniğinin matematiksel çerçevesi de aynı ilke doğrultusunda oluşturulmuştur. Bununla beraber Hamilton "kuaterniyon" ismi verilen soyut cebirsel yapıları geliştirmekle matematik alanında da çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmalar aşağı yukarı bir yüzyıl sonra parçacık fiziğinde bazı modeller için de kullanılarak somut örnekler oluşturmuştur.

Yaşamı boyunca edebiyatla da ilgisini sürdüren Hamilton, matematiksel fizik alanındaki katkılarıyla öne çıkan bir bilim adamıdır.

Önceki
Önceki Konu:
And Dağları
Sonraki
Sonraki Konu:
Andorra

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu