08/12/2009 20:17
(1892 İstanbul - 1979 İzmir) Türk tiyatro, sinema yönetmeni ve oyuncusu. Türkiye'de çağdaş anlamda bir tiyatronun yerleşmesi için çaba harcayanların başında yer aldı. Tiyatronun bir eğlenme aracı değil, bir eğitim aracı olduğunu savundu. Türk tiyatrosuna yorum, sahne tekniği ve yönetim anlayışı açısından batılı yeniliklerin yerleşmesini sağladı.

Tiyatroya daha okul çağlarındayken yakın ilgi duydu. Sahneye ilk kez 1909'da çıktı. Babası tiyatro yapmasına karşı çıkınca evi terk etti. Oyuncu arkadaşlarının önerisi üzerine Paris'e gitti ve bir yıl kadar orada yaşadı. Paris'ten İstanbul'a döndükten sonra yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı. Berlin'de ve Sovyetler Birliği'nde tiyatro üzerine çalışmalar yaptı. İstanbul Şehir Tiyatrolarının başına getirildi. Birçok özel tiyatronun kurulmasına öncülük etti. Bölge tiyatroları, çocuk tiyatrosu ve gezginci tiyatroların kurulmasını sağladı. Çok sayıda oyun yönetti, oyuncu yetiştirdi.

Tiyatronun yanında sinemada da çalışan Ertuğrul, filmlerinde kadın oyunculara rol vererek, kadınların da sinemada oyunculuk yapabilmelerine olanak sağladı. Türkiye'de ilk sesli ve renkli filmi o yönetti. Tiyatro üzerine hazırladığı yazıları çeşitli yayın organlarında yayımlandı. Anılarını yazdı, tiyatro çevirileri yaptı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu