Bir annenin yeni doğmuş bebeğine verebileceği en iyi besin kendi sütüdür. Zira içerdiği temel yağ asitleri, vücudu korur ve vücudun pek çok görevi için hayati önem taşır. Doktorlar bebeğin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesini tavsiye eder. Anne sütünde azalma görüldüğünde yardımcı olarak bebeğin çiğneyebileceği faydalı besinler de ezilerek yedirilebilir.

Anne sütü canlıdır ve içinde anneden bebeğe geçen antikorları bulundurur. Bu durum hazır sütlerde söz konusu değildir. Son araştırmalar, yağ asitleri ailesinden olan omega 3'lerin anne sütünde bulunduğunu ancak hazır sütlerde bulunmadığını göstermektedir. Anne sütü bebeği beslemenin yanı sıra hazır mamalardan farklı olarak, vücut mekanizmalarını artırarak büyütmekte olan ve bebeği koruyan bir iksir gibidir. Bu yüzden annelerin ilk ve kesin tercihi bebekleri emzirmek olmalıdır.

Emziren kadın, normalden daha fazla vitamin, kalsiyum, çinko, magnezyum ve diğer minerallere sahiptir. Beslenmesine mümkün olduğu kadar dikkat etmeli ve daha çok doğal ürüleri tercih etmelidir. Bu sayede bebeğine daha sağlıklı süt vermiş olacaktır. Emziren kadının tükettiği her besinin çoccuğu da etkileyeceği unutulmamalıdır.

Anne sütünün başlıca faydaları şunlardır;

Her zaman mikroplardan arınmış ve ısı ayarlıdır.
Enfeksiyonu önler (Kulak iltihabı, ishal, solunum yolları sistemi, menenjit, idrar yolu ve apandisit).
Ani bebek ölümü riskini azaltır.
Yemek borusu ve mide duvarında oluşabilecek yara risklerini azaltır.
Solunum yolu hastalıkları, alerji ve obezite daha az görülür.
Çene ve diş gelişimini sağlar.
Lenfoma, lösemi, diyabet ve kronik karaciler hastalıkları riskini azaltır.
Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: