08/12/2009 20:17
(M.Ö. 262 Perge, Antalya – M.Ö. 190 İskenderiye, Mısır) Antik Yunanlı matematikçi. O dönemde Apollonius adında birçok kişi olduğundan, kendisi Perge'li Apollonius olarak bilinir. Yaşamına ilişkin pek bilgi yoktur. Ancak gençliğinde İskenderiye'de matematik öğrendiği, daha sonra da Bergama'ya gittiği bilinmektedir. Bergama'da o sıralarda bir üniversite ve İskenderiye'dekine benzeyen büyük bir kütüphane vardı.

Apollonius'un en önemli eseri sekiz ciltlik Konikler adlı eserdir. Bu eserde koniklerin genel özelliklerini verdi ve parabol, elips, hiperbol gibi terimleri ilk kez ortaya attı. Konikler daha önceki matematikçiler tarafından biliniyordu ama Apollonius'u özel kılan onun yaklaşımı ve sistematikliğidir. Apollonius Teğetler adlı eserinde de verilen üç çemberin her birine teğet olan çemberin nasıl çizileceğini gösterek Öklid'in Elementler'ini aştı.

Önceki
Önceki Konu:
Agnon, Samuel Josef
Sonraki
Sonraki Konu:
Ağaoğlu, Samet

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: