08/12/2009 20:17
(1896 Marsilya - 1946 Ivrysur-Seine, Fransa) Fransız yazarı, yönetmeni ve oyuncusu. Tiyatro oyunculuğu öğrenimi gördü. Oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Filmlerde oynadı. Meksika ve İrlanda'ya geziler yaptı. 1927'de Alfred Jarry tiyatrosunu kurarak burada bir süre oyun yönetti.

Bir tiyatro yazarı olmaktan çok bir tiyatro kuramcısı oldu. Tiyatro üzerine görüşlerini Tiyatro ve Eşi adlı ünlü eserinde dile getirmiştir. Bu yapıt, bazı eleştirmenlere göre 20. yüzyılda tiyatro üzerine yazılmış en önemli yapıttır.

Artaud, tiyatronun "yaşamı doğrudan yakalamasını" istedi. Ona göre tiyatro; "Toplumsal, ruhbilimsel ve töresel alanda her türlü yüzeysel güncellikten feragat ederek modern yaşamı ve insanoğlunun çekişmelerini abartılı bir biçimde sahneye yansıtmalıdır."

Artaud'un anlayışına göre iki tür tiyatro vardır:

Yorgun argın salona gelen seyirci için olanı, yani hafif ve zararsız tiyatro. Bir de seyircide şok etkisi bırakan tiyatro. Sanat değerinden söz edilebilmesi için, tiyatronun seyirciyi sarsması, onu acı veren yaşantılarla karşı karşıya bırakması gerekir. Artaud, savunduğu tiyatroyu "vahşet tiyatrosu" olarak nitelendirmiştir.

Artaud, dekor ve müzikte gizemli unsurlara dönülmesini, seyirci-sahne ayrımının kaldırılmasını, oyunun seyirciler arasında oynanmasını istemiştir. Ona göre tiyatronun amacı; seyircileri yalnızca eğlendirmek değildir; seyirciler, yaşamlarını değiştirecek yaşantılarla karşılaşmaya geldiklerini bilmelidirler.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Oyunları; Çılgın Anne, Deniz Kabuğu ve Mollalık, Atrêe ve Thyeste.

Önceki
Önceki Konu:
Aksiyom
Sonraki
Sonraki Konu:
Aruz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi