Deniz seviyesindeki atmosfer basıncı, 760 mm cıva yüksekliğine eşdeğer, 101.325 Pascal (Newton/m²) düzeyinde. Kemiklerde ve eklemlerdeki kıkırdak dokularda basınç düzeyi atmosfer basıncını, ağırlığımızla birlikte olası yüklerimizi de yere aktardıklarından dolayı, misliyle aşabiliyor. Ancak vücut içindeki yumuşak dokulardaki basınç düzeyleri, atmosfer basıncından daha düşük. İyi ki de öyle. Çünkü aksi halde; derideki yara, bere veya kesiklerden kan, sızmak yerine fışkırırdı. Örneğin, kalbin vücuda kan pompalayan "sol ventrikül"ünde 120 mm cıva eşdeğeri. Bu basınç düzeyi, kılcal damarlarda 50 mm cıva eşdeğerine kadar iniyor. Hücrelerde ise daha da düşük, 40 mm kadar.

Bu durumda, vücudun yumuşak dokularının, daha yüksek olan atmosfer basıncı karşısında çökmesini, aradaki kaslar ve diyaframlar önlüyor. Örneğin akciğerlerdeki havanın, dış atmosfer basıncına karşı boşaltılabilmesi için, karın zarının gerilerek, karın boşluğunun hacmini küçültmesi, yani iç basıncını yükseltmesi gerekmekte.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: