Ayak kokusu hemen herkesin şikâyetçi olduğu ortak bir sorundur. Bir ev ortamında kokan ayaklar hemen fark edilir ki bu hiç hoş bir durum değildir. Üstelik bu durum bazılarında hat safhadadır. Ayaklar, ayakkabıdan çıktıktan sonra yoğun bir şekilde kokmaya başlar. Buna rağmen çok basit yöntemlerle ayak kokusundan kurtulmak mümkündür.

Ayak kokusunun nedeni mantar veya herhangi bir hastalık değilse, ayak kokusuna karşı alabileceğimiz en basit önlem her gün farklı bir ayakkabı giymektir. Çünkü ayakkabı içinde oluşan nem, kokuya sebep olan mikroorganizmaların çoğalmasına yardımcı olur. Bu yüzden giydiğimiz ayakkabıyı ertesi gün giymemeli ve kuruması için havadar bir yere bırakılmalıdır. Ayakkabılar kadar kokuya sebep olan bir diğer etkense çoraplardır. Mümkün olduğunca her gün farklı bir çorap giymeli ve bu çorapların ayak nemini emici özellikte olduğuna dikkat etmeliyiz. Öte yandan ayakları her gün yıkamakta kokuyu gidermeye yardımcı olur. Ancak ayaklar yıkandıktan sonra özellikle de parmak araları iyice kurulanmalıdır. Aksi halde koku daha da artabilir.

Son zamanlarda sıkça kullanılan ayak dezenfektanları, kremler ve jeller de kokuyu gidermede etkili birer yöntemdir. Ancak kullanmadan önce bir doktora başvurulması en doğrusudur. Çünkü bu gibi ürünler genellikle ayaktaki tıbbi bir sorunu gidermeye yönelik olduğu için, ayaklarımızda istenilmeyen yan etkiler yaratabilir.

Ayaklarımız kokmasa da, yoğun bir koku yine olabilir. Bunun nedeni ayakkabıdır. Bu yüzden koku yapan ayakkabılarımızı atmalı, atmıyorsak içerisine temiz kokulu spreyler sıkmalıyız. Ayrıca ayakkabıların, sıfır derecenin altında bir soğukta bekletildiğinde içerisindeki mikroorganizmaların bir bölümünün yok olduğu bilinmektedir.

Yapılan Yorumlar

alo
alo27 Ekim 2013

ihtiyacım yok ama okudum...ve beğendim.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: