Uyku, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biridir. Çünkü bedenen ve zihnen rahatlamak ancak uyku ile mümkündür. Uyku eşiğindeyken göz kapaklarımız kapanmaya, kaslarımız gevşemeye başlar ve esneriz. Dolayısıyla bu da vücudumuzun dinlenme pozisyonuna geçmeye başladığının ve vücuttaki bir takım faaliyetlerin yavaşladığının göstergesidir.

Beynimiz, vücudumuzun komuta merkezidir. Acak uyku esnasındayken bir takım faaliyetlerini yavaşlattığı, hatta durdurduğu için uyurken gevşeyen kaslarımızı kontrol edemez. Dolayısıyla göz kapağımızdaki kasların gevşemesi sonucu gözümüz kapanır. Aynı şekilde uyurken bilincimiz kapalı olduğu için göz kırpma refleksimiz de devre dışı kalır ve gözümüzü kırpamayacağımız için gözümüz açılmaz. Fakat uyuma eşiğindeyken psikolojik olarak gözümüzü kendimiz kapatırız.

Gözümüz açık uyusaydık sabaha kadar gözümüze tozlar dolar, göz yaşımız kururdu. Bu da sağlığımızı tehdit eden önemli bir risk olurdur. Bizleri mükemmel bir biçimde yaratan yüce Allah'a şükranlarımızı sunmalıyız.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi