Ayaklarımız, gün boyunca vücudumuzun ağırlığını taşır, pek çok faaliyeti gerçekleştirmemize yardımcı olur. Öyle ki ayaklarımız olmasa yerimize çakılır kalırız. Bu yüzden ayak sağlığımıza çok dikkat etmeli, onları en mükemmel şekilde korumalıyız. Özellikle diyabet hastalığı olanlar bu konuda çok hassas davranmalıdırlar.

Giydiğimiz ayakkabılar veya çoraplar, ayaklarımıza uyguladığımız biliçsiz yöntemler ayaklarımızda çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Başta ayaklarımızın su toplaması olmak üzere, nasır, mantar, ayak kokusu, ayak ağrısı, ayak şişmesi, kesikler ve yaralanmalar gibi pek çok problem ayak sağlığımızı tehdit ediyor. Bunların önüne geçmek ve ilerlemesini engellemek için hergün düzenli olarak ayaklarımızı kontrol etmeli, gerekirse günlük bakım yapmalıyız.

Ayak sağlığımızı korumak için şunlara dikkat etmeliyiz;

Ayaklarımızı hergün yıkamalı, yıkadıktan sonra parmak aralarını iyice kurumalıyız. Aksi halde mantar ve ayak kokusu problemine davetiye çıkarabiliriz
Ayaklarımızı yıkadığımız sabunun pH değerine dikkat etmeliyiz
Ayak derisini yumuşak tutmak ve çatlamasını engellemek için nemlendirici kullanmalıyız. Ancak parmak aralarını fazla nemlendirmemeliyiz. Çünkü sürtünmeyle nasır ve tahriş meydana gelebilir.
Ayağımıza uygun olmayan ayakkabıları giymemeliyiz. Aksi halde ayağımız su toplayabilir veya nasır tutabilir
Ayaklarımızı her gün kontrol etmeli, kesik ve yaralanma var ise doktora danışmalıyız
Ayağımızda nasır ve siğil ilaçları, jilet ya da nasır temizleyci aletler kullanmamalıyız
Her gün çorap değiştirmeliyiz. Pamuk ya da yünlü çoraplar tercih etmeliyiz
Tırnaklarımızı kesmeden önce ayaklarımızı yıkamalıyız. Tırnaklarımızı yuvarlak değil düz bir şekilde kesmeli ve daha sonra kenarlarını törpü ile düzeltmeliyiz
Fiziksel aktivite ya da egzersiz yaparak ayaklarımızdaki kan dolaşımının artmasına yardımcı olmalıyız

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu