Ayaklarımız neden su toplar? - Bilgiler
Ayakların su toplaması nahoş bir durumdur ve kişiye büyük acılar verir.Başlıca sebepleri sıcaklık ve nemdir.

Su toplanması problemi daha çok uzun süre ayakta kalan, uygunsuz ayakkabı giyen yada çorapsız ayakkabı giyen kişilerde sıklıkla görülür.Aşırı sıcak havalarda kapalı hava almayan ayakkabıların ve kalın çorapların giyilmesi sonucu ayakkabı içerisinde nem oluşur.Nem, ayak derisini kısa sürede yumuşatarak daha hassas hale getirir.Daha fazla havasız kalan ayakların bazı bölgelerinde ufak su kabarcıkları çıkar.Eğer ayak basılan zemin çakıl taşı, sert ve biçimsiz taşlar ile kaplıysa ayakların su toplama süreci daha da hızlanır.

Genellikle ilk su toplama bölgeleri parmak altlarıdır.Özellikle baş parmak altında ufak görünen su kabarcıkları 1-2 gün içerisinde büyüyebilir.Daha sonra dikkat edilmediği taktirde topuk ve ayak altlarına yayılabilir.Su kabarcıkları 5-7 gün içerisinde geçer.Çabuk geçsin diye iğne yada herhangi ucu sivri bir şeyle patlatılması zararlıdır ve farklı sonuçlar doğurabilir.Bu gibi durumlarda muhakkak bir doktor ile görüşülmelidir.

Ayaklarımızın su toplamaması için özellikle yaz aylarında şunlara dikkat etmeliyiz;

Rahat, hafif ve hava alabilen ayakkabılar tercih edilmelidir,
Açık renkli ayakkabılar tercih edilmelidir,
İnce ve mümkünse kısa boğazlı çoraplar giyilmelidir,
Aşırı sıcak havalarda 3-4 saatte bir ayaklar soğuk su ile yıkanıp, kurulandıktan sonra yeni bir çorap giyilmelidir,
Ayakların serin tutulabileceği ortamlar tercih edilmelidir,
Pürüzsüz zeminlerde yürümeye dikkat edilmedilir,

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu