08/12/2009 20:17
(1894 Odessa, Rusya - 1941 Odessa, Rusya) Rus öykü yazarı. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak sıkı bir disiplin içinde yetiştirildi. Çocukluk yıllarını geçirdiği evi "Soğan kokuları ve Yahudi kederiyle dolu bir yer" olarak tanımlamıştır. Maupassant'ın öykülerini severek okudu. İlk öykülerini, Gorki'nin aylık dergisi Letopis'te yayımladı.

Kızılordu ile birlikte gittiği Polonya seferinde tuttuğu günlük notlar, Süvari Ordusu adı altında toplanan öykülerine temel oldu. Aynı yıl Odesa Öyküleri kitap olarak yayımlandı.

Babel'in öykülerinin ağırlık noktası, belli örnek simgelerde kendini gösterdi. Ruhsal ögelere çoğunlukla ikinci plânda yer verdi.

Devrim öncesi yaşamla devrim sonrası yaşam arasındaki ayrılıkları, bu ayrılıklardan doğan türlü çelişkileri işledi. Bu çatışmayı, Yaşlılar Evinin Sonu ve Karl-Jankel gibi öykülerinde derinlemesine ele aldı.

Kaleme aldığı öykülerin pek çoğu yayımlanmadan kayboldu. Tiyatro oyunları da kaleme alan Babel, Güneşin Batışı ve Marija gibi oyunlarında, eski toplumsal değerlerin çözülüşünü dile getirdi.

Önceki
Önceki Konu:
Avrasya
Sonraki
Sonraki Konu:
Baryum

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: