Balıklar nasıl uyur? - Bilgiler
25/04/2013 18:00
Yaşamlarını su içerisinde sürdüren balıkların uyuması, beslenmesi, su içmesi gibi pek çok konu her zaman ilgi çekmiştir. Kimileri balıkların suyun dibine yatıp uyuduğunu, kimileri de uyumadıklarını söyler. Peki hiç merak ettiniz mi balıklar gerçekten uyur mu, uyuyorsa bu nasıl olur?

Balıkların tam anlamıyla uyudukları söylenemez. Nitekim akvaryumdaki balıkları gözlemlediğimizde, gözlerinin hiç kapanmadığını görürüz. Bu durum neredeyse tüm balık türlerinde aynıdır. Balıklar, uyku davranışı olarak bilinen bir dinlenme hâli içerisine girerler. Bu süreç içerisinde vücut fonksiyonlarını yavaşlatarak enerji tasarrufu sağlarlar ve dinlenirler. Kısaca balıklar hareket halinde ve gözleri açık bir vaziyette dinlenirler ya da başka bir deyişle uyurlar.

Balıklar uyku davranışına girmeden önce korunaklı bir yere giderler. Bu sayede kendilerini avcı deniz canlılarından korumaya çalışırlar.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu