Kadınların vazgeçilmez tutkularından biri olan topuklu ayakkabılar şüphesiz güzellik ve zerafetin tamamlayıcı unsurudur. Ancak ileriki yaşlarda ayak sağlığında bir takım bozuklukları da beraberinde getiriyor. Bu yüzden uzmanlar ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Vücudun tüm yükünü çeken ayaklar gün boyunca vücut ağırlığına maruz kalıyor. Bir de buna yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabının verdiği zarar eklenince sağlık problemi kaçınılmaz oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre her 10 kadından 8'inin topuklu ayakkabı giydiği, başta ayak ağrısı, diz ağrısı, bel ağrısı, bilek burkulması, ayağın su toplaması ve kemik çıkıntısı olmak üzere pek çok hastalıktan dolayı doktora başvurulduğu bilinmektedir. Üstelik bunların bir çoğu ameliyat ile sonuçlanmakadır.

Ayak sağlığını korumak için yüksek topuklu ayakkabı kullanımı azaltılmalı ve ayağın rahat edebileceği rahat ayakkabılar seçilmeli. Bu noktada kadınlara birkaç tavsiyemiz olacak;

Mümkün olduğunca topuk yüksekliği az olan ayakkabıları tercih edin.
Kaymaya ve düşmeye karşı silikon tabanlı ayakkabıları tercih edin.
Parmaklarda şekil bozukluğunu engellemek için ucu sivri ayakkabılardan kaçının.
Ayağınızın hava alabileceği ayakkabıları tercih edin.
Herhangi bir ağrı şikayetinizde pediatriste görünün.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: