08/12/2009 20:17
Resmi adı Barbados, başkenti Bridgetown olan ülkenin, nüfusu 259 248 kişi (2000), yüz ölçümüyse 430 km2dir. Meşruti monarşiyle yönetilen ülkenin para birimi Barbados dolarıdır. Hristiyan bir ülke olup resmi dili İngilizcedir. Barbados, Atlas Okyanusu'nda, Batı Hint Adaları'nın uzak doğusundadır. En yakın komşuları, güneybatıda Grenada, Trinidad ve Tobago'dur. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 11 200 $'dır (1999). Zorunlu eğitim süresi 12 yıl olup ortalama insan ömrü 76 yıldır.

Barbados'un en büyük kenti başkenti olan Bridgetown'dur. En yüksek dağı Hillaby Dağı (340 m), en uzun ırmağı Constitution ırmağıdır. Atlas Okyanusu'nda yer alan adanın çevresi mercan adacıklarıyla çevrilidir. En yüksek noktası olan Hillaby Tepesi'nin bulunduğu kuzey bölgesinin dışında alçak ve düzdür. Tropikal iklim egemendir. Kışlar kuru, yazlar yağışlı geçer. Tropik ağaçların yanı sıra, büyük bölümü fundalıklarla kaplıdır.

Şeker kamışı, mısır tarım ürünleridir. Ülkenin endüstrisi rom, melâs, turizm üretimine dayanır. Ülkenin başlıca kentleri arasında Bridgetown, Speightstown, Holetown, Bathsheba ve The Crane sayılabilir.

Önceki
Önceki Konu:
Casusluk
Sonraki
Sonraki Konu:
Caz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: