Batı Sahra - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Resmi adı İspanyol Sahrası, başkenti Al Ayoun olan ülkenin, nüfusu 244 943 kişi (2000), yüz ölçümüyse 267 000 km2dir. Meşruti monarşiyle yönetilen ülkenin para birimi Fas dirhemidir. Müslüman bir ülke olup resmi dili Arapçadır. Batı Sahra, Afrika'nın kuzeybatı kıyısında yer alır. En yakın komşuları, kuzeyde Fas, kuzeydoğuda Cezayir, doğu ve güneydoğuda Moritanya'dır. Ortalama insan ömrü 49 yıldır.

Batı Sahra'nın en büyük kenti başkenti olan Al Ayoun'dur. Ülke topraklarının büyük kısmı Sahra'nın batı ucunu oluşturan çöllerle kaplıdır. Sıcak ve kurak çöl iklimi egemendir. Ülkenin doğal kaynakları arasında fosfat, demir cevheri yatakları sayılabilir.

Meyve ve sebzeler tarım ürünleridir. Ayrıca balık ve devede yetiştirilen ülkenin elsanatları da endüstri ürünlerini oluşturur. Başlıca kentleri arasında Al Ayoun, Semara, Tichla ve Dakhla sayılabilir.

Önceki
Önceki Konu:
Deledda, Grazıa

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: