08/12/2009 20:19
Baykal Saran, 1937 yılında Kütahya’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 1960 yılında mezun olan sanatçı, 1958-1960 yılları arasında Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda görev aldıktan sonra, 1961’de Devlet Tiyatroları kadrosuna katıldı.

Altın Kuş, Oyuncakçı Dede, Genç Osman, Köroğlu, Suavi Efendi, Aşk ve Barış, Kocaoğlan, Don Juan, Andorra, Vişne Bahçesi, Julius Caesar, Liliom, Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa), Savunma, Yabanlar, Ayakta Durmak İstiyorum, Bir Bebek Evi (Nora), Göktaşı, Bütün Gün Ağaçlarda, Ölen Hangisi, Sokrates’in Savunması, Yeryüzü Cenneti, Kaşıkçılar, Çark, Gömü, Çığ, Küçük Tilkiler, Fatih, Bir Tavsiye Mektubu, Maymun Davası, Yunus Emre, Lodos, Koca Sinan, Erkek Satı, Eski Toprak, Yaban Ördeği, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Altıngöl, Acılı Toprak, Hüzzam, Akümülatörlü Radyo, Sokollu, Fil Adam, Soruşturma, Kız Doğdu, Bir Adam Yaratmak, Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye, Kuvayı Milliye Kurtuluş Savaşı Destanı, Liolu, Ziyaretçi, Son Aylar, Deli Emine, Altona Mahpusları adlı oyunlardaki oyunculuk ve yönetmenliğinin yanı sıra, 1985-1987 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, 1990-1992 ve 1995-1998 yılları arasında Sanat Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilciliği görevlerinde bulunan Baykal Saran, Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan emekli oldu.

Saran, bazı sinema filmleri ile “Ferhunde Hanımlar”, “Kırık Kanatlar”, “Kurtlar Vadisi” gibi televizyon dizilerinde de rol aldı ve seslendirme yaptı.

Sanatçı, tiyatro sanatçısı Beyhan Saran ile evliydi.

KALİTE GETİREN BİR SANATÇININ ARDINDAN...

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Türkiye Merkezi (TEB) Yönetim Kurulu, Baykal Saran’ın vefatı nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Türk Tiyatrosu’nun ve Türk Sineması’nın değerli oyuncusu, yaptığı seslendirmelerle pek çok karaktere can veren, bu arada görev aldığı televizyon dizilerine de bir tiyatrocu olarak kalite getiren Baykal Saran’ın yitip gidişinin, Türk tiyatro eleştirmenlerini şaşkına döndürdüğü ifade edildi.

Yönetim Kurulu adına açıklamayı imzalayan Başkan Üstün Akmen, “Saygın sanatçı Baykal Saran, son kaybımız. Daha doğrusu son olmasını diliyoruz. Son birkaç aydır ardı ardına kayıplarımız, Türk tiyatro eleştirmenleri nezdinde onulmaz yaralar açmıştır. Bu yaprak dökümünün sona ermesini dilemekten başka çaremiz ne yazık ki yok,” diye kaydetti.

X

HAKKINDA YAZILANLAR

Baykal Saran’a hazin tören

www.ntv.comtr 30 Temmuz 2006

Uzun süredir tedavi görmekte olduğu hastalığa yenilerek, hayata gözlerini yuman usta tiyatro sanatçısı Baykal Saran için Büyük Tiyatro’da tören düzenlendi.

Büyük Tiyatro’da düzenlenen törene, Baykal Saran’ın tiyatro oyuncusu eşi Beyhan Saran, sanatçının ailesi ile Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Özyurt, DT eski genel müdürleri Lemi Bilgin ile Turgut Özakman, ünlü sanatçılar Rüştü Asyalı, Güven Hokna, Melek Baykal, Selçuk Yöntem, Ayşenil Şamlıoğlu, Ayşe Sarıkaya ve İpek Çeken ile çok sayıda tiyatro oyuncusu ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan DT Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Özyurt, Baykal Saran’ın sanat dünyasının “ağabeyi” ve “ustası” olduğunu kaydetti. Saran’ın kaybından dolayı ailesine ve sanat camiasına başsağlığı dileyen Özyurt, “Biz de onun gibi olmaya çabalayacağız. Onun gibi sonuna kadar tiyatro için varolmaya çalışacağız. Hepimizin başı sağolsun” dedi.

Daha sonra, Saran’ın anısına tiyatro sahnesinde saygı geçişi yapıldı. Burada sanatçının eşi Beyhan Saran ile uzun yıllar aynı dizide rol aldığı sanatçı arkadaşı Melek Baykal, usta oyuncunun tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Baykal Saran, daha sonra alkışlar arasında, yıllar boyunca izleyicisini selamladığı tiyatro sahnesinden, son yolculuğuna uğurlandı.

Sanatçı, Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Saran için Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Baykal Saran’ın tiyatro sanatçısı eşi Beyhan Saran, ailesi, sevenleri ve sanatçılar katıldı.

Saran’ın cenazesi, Kocatepe Camii’nde öğle namazını takiben kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

1937 yılında Kütahya'da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları kadrosuna katılan sanatçı, 1985-87 arasında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevinde bulundu. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda, oyunculuğun yanı sıra bazı oyunlarda yönetmenlik yapmıştır.

Kuruluş, Deniz Gurbetçileri, Ferhunde Hanımlar, Kırık Kanatlar ve Kurtlar Vadisi gibi birçok tv dizisinde rol almıştır. Kuruluş (1987) - Deniz Gurbetçileri (1991) - Ferhunde Hanımlar (1993) - Kırık kanatlar (2002) - ve Kurtlar Vadisi (2003) yıllarında oynanmıştır. Ayrıca Ferhunde Hanımlar dizisinde eşi ve tiyatro arkadaşı Beyhan Saran ile birlikte rol almıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Agop Ayvaz
Sonraki
Sonraki Konu:
Nabican Bakiyev

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: