08/12/2009 20:19
Özbek yazarlarından olan Nabican Bakiyev, 1956'da Fergana'ya bağlı Bağdat ilçesinin Çuvalançi Köyünde doğmuştur. Orta tahsilinin ardından Sovyet Kızılordusunda askerliğine müteakip, Taşkent Devlet Üniversitesi "Gazetecilik Fakültesi"nin gece bölümünde okumuştur (1978-1984). Fabrikalarda işçilik yanında yazarlığa yönelen Bakiyev, 1990'dan itibaren "Yaşlik" ve "Muştum" dergileriyle, "Vatan" gazetesinde çalışmıştır.

Yazarın ilk hikayesi "Bir muhabbet Kıssası" ve Sovyet devrim yıllarına ilişkin belgesel çalışması olan "Katlname", "Şark Yulduzu" dergisinde yayınlanmış ve yazarı edebi muhitlerde ülke çapında ün kazandırmıştır. Bu çalışma,1992'de "Gulam Edebiyat ve Sanat" neşriyatından çıkmıştır..Yazarın, uzun bir mesai sonucu kaleme aldığı,1920'lerde ortaya

çıkan "Basmacılık Hareketi ve Enver Paşa’nın mücadelesini konu alan dokümanter çalışması (Cengiz Efendi'ye Mektuplar) yayınevimiz (Doğu

Kütüphanesi) tarafından şu anda yayınlanmış bulunmaktadır.

Aynı zamanda mütercim olan Nabican Bakiyev, dünya edebiyatından hikaye ve roman tercümeleriyle tanınmış olup, halen Taşkent'te yaşamaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Baykal Saran
Sonraki
Sonraki Konu:
Jan Erdoğan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: