Bilim Kurgu - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Bilim ve teknik alanında yeni buluşları ya da varsayımları kullanarak, bunları kurgusal yollarla geliştiren ve durum üzerine bir öykü kuran bir edebiyat türü.

Söz konusu bilim ve teknik alandaki gelişmeler yeryüzünde daha ortaya çıkmamış olabilir. Bilim kurgu, çağdaş birtakım gerçeklerden yola çıkarak, bunları geleceğe ya da varsayımsal başka dünyalara, düş gücü yardımıyla uyarlar. Bu nedenle tam olarak bilimsel gerçeklerden ya da günümüz gerçeklerinden uzaklaşamaz.

Bilim kurgu yazarları, öykülerini, bugünün çağdaş bilim ve teknik gelişmelerini ya da bunların kısa sürede gerçekleştirecekleri sanılan etkilerini dikkate alır ya da gelecekte var olacağını öne sürdüğü bir bilimsel gelişmeye dayandırır. Bu, bilimsel gelişme ya da teknik buluş uydurma olabileceği gibi, çağımızdaki bir varsayımın uzantısı da olabilir.

Bilim kurgu türünde yapıt vermiş en önemli yazar Jules Verne (Jul Vern)'dir. Jules Verne'nin Ay'a Yolculuk, Dünya'nın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah adlı kitapları, türün edebiyat alanındaki ilk ve en iyi örneklerindendir. Jonathan Swift (Conıtın Sivift)'in Güliver'in Gezileri ve H. G. Wells'in Zaman Makinesi de türün önemli yapıtları arasındadır.

İLGİLİ KONULAR

Jules Verne

Önceki
Önceki Konu:
Bilbaşar, Kemal
Sonraki
Sonraki Konu:
Bir Gül Çocuk

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: