03/10/2014 8:00
BİLİNCİN İKİ GÖRÜNÜMÜ:Tüm insanlığın ortak bir Bilinç'i olmasına karşın, bu Bilinç'in iki görünümü, iki fonksiyonu ya da kullanımı var. Bilinçaltına, bilinçsizlik ya da sübjektif bilinç diyenler var, ama ben bilinçaltı diyorum. Bilinç, Düşünce'yi farkında olarak kullanmanızdır. Uyanık bilinç olarak düşündüğünüz budur; uyanık olduğunuz saatlerde kullanırsınız onu. Bilinçaltı ise aklınızın farkında olmadığınız bölümüdür ve onda dokuzu denizin altında olan buzdağına benzetilebilir. Düşünce'nin sadece küçük bir bölümünü bilinçli olarak kullanırsınız. Bilinciniz ya da bilincim dediğim zaman, unutmayın ki Evrensel ya da Büyük Bilinç'in tarafımızdan kullanımını kastediyorum. Düşünce'yi belirli kullanımımıza göre tanımlanırız, ayırt ediliriz ve bireyselliğimiz de burada ortaya çıkar.

Bilinç sadece uyanık olduğumuz zaman iş başındadır; ama Düşünce'nin bilinçaltı kullanımı yirmi dört saat sürer.

Bilinçaltı beden fonksiyonlarını düzenler. Geç saatte akşam yemeğini yiyip, uyurken devam edecek olan sindirim olayını düşünmeden huzur içinde yatabilirsiniz. Bedenimizi rahat bıraktığımızda bilinçaltı ne yapması gerektiğini bilir. Bedenin fonksiyonlarını hızlandırmak ya da yavaşlatmak için başkaca bir şey yapmak zorunda değiliz. Gerektiği gibi yaşayanların, organ ve hücrelerin çalışmalarını düşünmeleri gerekmez; düşünenler açıkça bilinçaltına güvenmiyorlar demektir. Bilinçaltınız bedeninizi nasıl yöneteceğini, fonksiyonlarını kusursuzca yerine getirmesi için ne yapması gerektiğini bilir. Sonsuz Zekâ, hayatın en küçük birimi atomda bile iş başındadır. Yalnızca korkularımız, endişelerimiz, çeşitli streslerimiz içeri girebilirler. Bilinçaltı, yalnızca bedenin koruyucusu değil, bedenimizin ve hayatımızın kurucusudur aynı zamanda.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: