Bilinçli Öğrenebilmek İçin - Bilgiler
Sizce sınav birincilerinin her sene değişmesine rağmen TV spikerlerinin sorduğu 'Başarınızın sırrı neydi?' sorusuna hep 'Çok değil bilinçli ve planlı çalışmak' cevabının verilmesi bir tesadüf mü? Öğrenmeyi öğrenme ile ilgilenmenizin ikinci önemi işte budur: neyi, niçin, nasıl yapmanız gerektiğinin sizlere anlatmak. Önemli olan ne kadar çok çalıştığınızdan daha çok nasıl çalıştığımızdır.

Gazetecilerin sloganı, haber = hayattır. Mesleği öğrenmek olan ve Marksizm'de bile 'hiçbir sınıfa ait değil' denilen öğrenciler için öğrenme = hayattır. Hukuk fakültesinde okuduğum ilk günde ilk oturduğum sıranın üzerinde şöyle yazıyordu: 'İnsanı insan eden gayret ile çalışmak, fakat işin zor yanı çalışmaya alışmak.' sözü yazan altına imzasını atmayı ihmal etmemişti; 'Büyük reisten çaylaklara nasihat! ' Madem ki öğrenmek bizim için bir tercih değil zorunluluk, o halde yapmamız gereken ilk şey eğlenerek öğrenmeyi öğrenmektir. Öğrenme sadece okul hayatında 'mecburi' değildir. Okul hayatı bittikten sonra başlayan hayat okulunda da öğrenme bir seçim değildir. Bazı düşünürlere göre hayat 'öğrencilerine haber vermeden yazılı yapan zalim bir öğretmendir. Hayat okulunda sınıfta kalmak yoktur! Sadece küme düşersiniz! Zengin bir işadamıyken bir iflas hayatınızı değiştirebilir! Öğrenmeniz gereken çok şey var, o halde önce öğrenmeyi öğrenin. Bunu kendi iyiliğiniz için yapın, öğrenmeyle iyi geçinmeye bakın!

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu