Yapılan bilimsel çalışmalara göre Polonyalı bir bilim adamı bitkilerin bilgileri hatırlama ve yanıtlama yeteneği olduğunu belirlemiştir. Bitkilerin bilgileri sakladıkları ve ona göre hareket ettiklerini belirtmektedir.

Plant Cell adlı dergide yayınlanan bir deneyde, aynı tür iki bitkinin birincisine 1 saat ışık tutulduktan 24 saat sonra bitkiye bir virüs enjekte edilip bitkinin hastalanması sağlanıyor. Ancak bitkinin bu virüse karşı yoğun bir şekilde karşı koyduğu gözleniyor. İkinci bitkiye ışık tutulmadan aynı tip virüs enjekte ediliyor. Fakat bitkinin bu virüse hiç karşı koyamadan hastalandığı kaydediliyor. Araştırmacılar, bitkinin o ışığı hatırlamasını sağlayan bir bellediğini olduğunu, belleğinin sayesinde patojenlere karşı bağışık sistemlerini güçlendirdiği, değişen ışık koşullarında hızlı ve sağlıklı büyüdüklerini ifade ettiler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: