05/04/2013 10:00
Blu-ray disc, kullanıcılara yüksek depolama alanı sunan yeni nesil optik bir disktir. ilk 2003 yılında Sony Corporation tarafından geliştirilmiş ve dünyanın önemli teknoloji şirketlerinin bir araya gelerek kurduğu Blu-ray Disk Birliği (Blu-ray Disc Association ' BDA) adı altında yürütülen bir projedir. Başta Sony olmak üzere Apple, Dell, JVC, Hitachi, HP, LG, Panasonic, Mitsubishi, Sharp, Pioneer, Philips, TDK ve Thomson bu projede yer alan bazı teknoloji şirketlerindendir.

Verileri depolama ve taşıma sorunu her geçen gün biraz daha artmakta. Bu soruna çözüm getiren blu-ray disc, özellikle High Definition (HD) kalitedeki vidyoları, müzikleri, oyunları ve dosyaları saklamak için geliştirilmiştir. Bir blu-ray disc yaklaşık DVD diskten beş kat daha fazla depolama imkânı sunuyor. Blu-ray disc sayesinde yüksek kaliteli vidyoları evde izlemek veya yüksek boyutlu oyunları tek diskte toplamak mümkün hale geliyor.

Blu-ray cihazlar bildiğimiz CD sürücülerden tamamen farklı bir yapıya sahip. Mavi lazer okuma/yazma teknolojisi, blu-ray disclere daha iyi odaklanarak verileri çok daha az bir alana kaydediyor. Ayrıca blu-ray disclerde kullanılan çoklu-katman teknolojisi ileriki dönemlerde 100-200 GB boyutunda depolama alanı imkânı da sunuyor. Fiziksel büyüklüğü 12 santimetre olan tek katmanlı blu-ray disc 25 gb, çift katmanlı ise 50 gb depolama alanına sahip.

Blu-ray ismi aslında "Blue Ray" dan gelmekte.  Fakat bu kelimeler günlük hayatta kullanıldığı için patent verilmemektedir. Bu yüzden isim "Blu-ray" olarak seçilmiştir. Türkçe de "mavi lazer" anlamına gelmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: