08/12/2009 20:17
Resmi adı Bolivya Cumhuriyeti'dir. Başkenti La Paz olan ülkenin nüfusu, 8 152 620 kişi (1999), yüz ölçümü 1 098 580 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi boliviano, resmi dili İspanyolca, Kızılderili dilleri olan Keçua ve Aymara'dır. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Bolivya, And dağlarının orta kesiminde yer alır. Komşuları, batıda Peru ve Şili, güneyde Arjantin ve Paraguay, doğu ve kuzeyde Brezilya'dır. Ülkede kişi başına ulusal gelir, 909 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl, ülkede yaşayan insanların ortalama ömrü 59 yıldır.

En büyük kenti La Paz, en yüksek noktası Sajama'dır (6542 metre). Ülkenin başlıca akarsuları; Abuna, Beni, Desaguadero, Grande, Itenez, Madre de Dios, Mamore, Pilcomayo'dur. Büyük gölleri ise, Titicaca ve Poopo'dur. Güneybatıdaki dağlık bölgede, denizden yüksekliği yaklaşık 4 bin metre olan geniş ve uzun bir plâto (Altiplano) bulunur. Peru sınırındaki Titicaca Gölü, dünyanın en yüksek gölüdür. İklim, yükseklik farklılıklarından dolayı nemli ve tropikal iklimden, soğuk ve yarı kurak iklime çeşitlilik gösterir.

Ülke arazisinin %3'ü tarıma elverişlidir. Orta Bolivya'nın doğusunda yarı tropikal ormanlar bulunur. Ülkenin doğal kaynakları, antimon, kalay, tungsten, gümüş, çinko, petrol ve demirdir. Tarım ürünleri, patates, şeker, kahve, arpa, kakao, pirinç, mısır, muz ve turunçgillerdir. Endüstri ürünleri, tekstil, kimya, plâstik ve gıda ürünleridir. Ülkenin başlıca kentleri, La Paz, Santa Cruz, Cochabamba ve Potosi'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Bitlis
Sonraki
Sonraki Konu:
Bolkar Dağları

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi