08/12/2009 20:17
Bir organizmanın canlılığını sürdürülebilmesi için sürekli olarak iç ortamının kontrol edilmesi ve değişmez tutulması gereklidir. Eğer dış çevre koşullarına göre iç ortamın ve vücut sıvılarının normal değerleri değişecek olursa, canlılığın sürmesi güçleşir. İç ortamın değişmez tutulması gerekliliğine göre, canlıda meydana gelen metabolizma artıklarının vücuttan uzaklaştırılma işine atılma ya da boşaltım denir. Boşaltım sistemi tarafından gerçekleştirilen bu olayda boşaltım sistemi organları rol oynar. En önemli boşaltım sistemi organı böbreklerdir. Böbrekler içerisine gelen kan burada süzülür. Gereksiz ve zararlı maddeler idrarla dışarı atılırlar. Zararlı maddelerin atılmasından sorumlu olan böbreklerimiz, kalbimiz gibi durmaksızın çalışan organlarımız arasında yer alır.

Böbrekler herhangi bir nedenle işlevlerini yerine getiremez hâle gelirlerse, kanın vücut dışına alınarak süzülmesi gereklidir. Ancak hastahanelerde yapılabilen bu işlem diyaliz olarak adlandırılmaktadır. Görev yapmayan böbreğin vücuttan çıkartılarak başka bir kişiden alınan böbreğin takılması mümkündür. Organ nakli olarak adlandırılan bu olayda, alıcı ve vericinin dokularının birbirine uygun olması gerekmektedir.

Boşaltım sisteminin bir başka görevi de bedenin su ve tuz dengesini sağlamaktır.

İLGİLİ KONULAR

Boşaltım

Önceki
Önceki Konu:
Boğmaca
Sonraki
Sonraki Konu:
Boşaltım

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu