Brad Pitt - Bilgiler
08/12/2009 20:21
Gerçek adı William Bradley Pitt olan aktör, 18 Aralık 1963'de Oklahama'da dünyaya geldi. Okul müşaviri bir anne ile taşımacılık şirketinde çalışan bir babanın üç çocuğundan biri olan Brad Pitt, ailesinin Missouri'ye taşınmasıyla birlikte Kickapoo Lisesi'nde okumaya başladı. Okul yıllarında her Amerikalı genç gibi, beyzbol, koro, tiyatro ve politikaya ilgi duyan Pitt'in en büyük tutkusu sinemaydı. Gazetecilik ve reklam eğitimi için Missouri Üniversitesi'ne giren aktör, 1987 yılında mezun olması için yalnızca iki kredisi kalmışken okuldan ayrıldı.

Film yıldızı olmayı kafasına koyan Pitt, California'ya gitti. Ardından Los Angeles'a geçen aktör, ufak tefek işlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalıştı. Ailesine Pasedena'daki Sanat Okulu'nda okuduğunu söyleyen aktörün en büyük hayali ileride büyük bir yıldız olup ailesinin yüzünü kara çıkarmamaktı. Garsonluktan şoförlüğe, araba tamirciliğinden tavuk kıyafetiyle broşür dağıtmaya kadar pek çok iş yapan Pitt, ilk rolüne 'Dallas' dizisiyle kavuştu. Hormonlarıyla hareket eden bıçkın bir delikanlıyı canlandıran aktör, 'Happy Together' ve ardından 'Cutting Class' adlı vasatı geçemeyen filmlerde oynadı.

İlk ciddi oyunculuk deneyimini 'Thelma & Louise'de yaşayan Pitt, Geena Davis'e ilk orgazmını yaşatan bir gezginciyi canlandırdı. Bu filmin ardından 'Too Young to Die?' adlı TV filminde oynayan genç aktör, rol arkadaşı Juliette Lewis ile yaşamaya başladı. Üç sene birlikte olan Pitty-Lewis çifti, belki de Hollywood tarihindeki en uzun birlikteliklerden birine imza attılar. Çift, birlikte 'California' filminde oynadıktan sonra ayrıldı.

1994 yapımı 'Legends of the Fall / İhtiras Rüzgârları' adlı epik filmde romantik bir karakteri canlandıran Pitt, oyunculuğundan ziyade yakışıklılığıyla dikkat çekti. People dergisinin 'Yaşayan En Seksi Adam' ilan ettiği aktör, Neil Jordan'ın yönetmenliğini üstlendiği 1994 yapımlı, 'Interview With the Vampire / Vampirle Görüşme'de Tom Cruise ve Antonio Banderas gibi ünlü oyuncularla birlikte oynadığı filmde bir vampiri canlandırdı. 1992 yılında oynadığı Robert Redford'un 'A River Runs Through It / Bizi Ayıran Nehir' adlı filminden bu yana en iyi performansını sergileyen Pitt, bu filmle elindeki potansiyel yeteneğin farkına vardı.

Ardından 1995 yılında, başrollerinde Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi çok büyük oyuncuların yer aldığı 'Seven / Yedi' adlı gerilim filminde, ruh hastası bir katilin peşinden koşan çaylak bir polisi canlandırdı. Yönetmenliğini David Fincher'ın üstlendiği filmde oldukça başarılı bulunan aktör, filmde karısını canlandıran Paltrow ile uzun bir birlikteliğe ilk adımını attı. Paltrow ile yaklaşık iki buçuk yıl birlikte olan aktör, bir ara nişanlılık devresi geçirmiş olmasına rağmen ilişkiyi noktaladı. Pitt, 2000 yılı içerisinde 'Friends' dizisinin sevimli kahramanı Jennifer Aniston ile evlendi.

1996 yılında, uğrunda Apollo 13'teki astronot rolünü geri çeviren ve Terry Gilliam'ın fantastik bilim kurgusu 'Twelve Monkeys / 12 Maymun' filminde bir akıl hastasını canlandıran aktör, bu rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Altın Küre aldı. Ardından 1997'de Harrison Ford ile baş rolünü paylaştığı 'The Devil's Own / Sessiz Düşman' adlı filmde karizmatik bir I.R.A. liderini oynadı. 'Seven Years in Tibet / Tibet'te Yedi Yıl' filminde Avusturyalı gezgin Heinrich Harrar'ı canlandıran aktör, ününü giderek arttırarak film başına 10 milyon dolar alabilen bir yıldız haline geldi.

Anthony Hopkins'in de baş rol oynadığı, Martin Brest'in kasvetli filmi 'Meet Joe Black / Joe Black'de ölümü canlandıran Brad Pitt, 1999 yılında Seven'ın yönetmeni David Fincher ile ikinci kez bir araya geldi ve 'Fight Club / Dövüş Klübü' adlı filmde rol aldı. Edward Norton ve Helene Bohem Carter ile birlikte başrolü paylaşan aktör, Chuck Palahniuk'un romanından uyarlanan ve tüketim toplumunu acımasızca eleştiren filmde Tyler Durden isimli bir sabun satıcısını canlandırdı.

2000 yılında "Snatch / Kapışma" filminde farklı bir tarzla sinemaseverlerin karşısına çıkan aktör, bu filmde Robert Redford ve Catherine McCormack ile başrolü paylaştı. 2001'de üç başarılı filmde rol alan aktör, bunlardan ilki "The Mexican / Meksikalı" filminde Julia Roberts'la başrolü paylaştı. Filmde bir mafya çetesinde kurye olarak çalışan Jerry Welbach'ı canlandırdı. 2001 yılında oynadığı "Ocean's Eleven' adlı ikinci filmde George Clooney, Julia Roberts, Andy Garcia ve Matt Damon'la baş rolleri paylaştı. Tony Scott'un yönetmenliğini üstlendiği, üçüncü diğer film olan "Spy Game"de ise Robert Redford'la başrolleri paylaşan aktör, bu filmde CIA uzmanı Nathan Muir'in ( Robert Redford ), "İzci" lâkaplı genç çalışma arkadaşını canlandırdı.

Önceki
Önceki Konu:
Erasmus
Sonraki
Sonraki Konu:
Kevin Spacey

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu